Camino pro radost
Zájezdy

Zájezd na zámek Vaux-le-Vicomte: průvodce a tipy

Průvodce zámkem Vaux-le-Vicomte ve Francii: co vidět, kdy jet, jak se tam dostat z Paříže, kolik stojí vstupné a proč je předlohou Versailles. Praktické tipy.

Radek Černý
poutník, autor Camino pro radost
Aktualizováno 18. 6. 2026
Barokní zámek Vaux-le-Vicomte s kopulí a symetrickou francouzskou zahradou v popředí
Transparentně: Některé odkazy v článku jsou affiliate. Když přes ně nakoupíš vybavení nebo službu, dostanu malou provizi a cena se tím pro tebe nemění. Doporučuju jen to, co jsem sám prošel a použil. Jak o Caminu píšu.

Vaux-le-Vicomte je zámek, o kterém spousta lidí nikdy neslyšela, a přitom bez něj by neexistovalo Versailles v podobě, jakou znáš. Leží necelou hodinu jízdy od Paříže, je menší a klidnější než slavnější bratři, a právě proto z něj odjíždíš s pocitem, že jsi viděl něco skutečného, ne jen prošel davem před lanem. Tenhle průvodce ti dá všechno podstatné na jednom místě: co na zámku a v zahradách vidět, kdy se vyplatí jet, jak se tam dostat z Paříže, kolik počítat peněz a pro koho návštěva dává největší smysl.

Symetrická francouzská barokní zahrada s ornamentálním parterem a vodními kanály před zámkem Vaux-le-Vicomte
Zahrada Andrého Le Nôtra. Co vidíš ze zámku jako jeden celek, se cestou rozpadá na samostatné scény. To je ten slavný trik s perspektivou, kvůli kterému je tahle zahrada učebnicová.

Proč jet na Vaux-le-Vicomte

Vaux-le-Vicomte je příběh ambice, krásy a pádu v jednom. Nechal ho v polovině sedmnáctého století postavit Nicolas Fouquet, mocný správce královských financí, a dal dohromady tým, který tehdy nikdo neměl: architekta Louise Le Vau, malíře Charlese Le Bruna a zahradníka Andrého Le Nôtra. Výsledek byl tak oslnivý, že mladý král Ludvík XIV. na slavnostním otevření zžírán závistí nechal Fouqueta krátce nato zatknout a celou trojici tvůrců poslal vybudovat něco ještě většího. Tím vzniklo Versailles.

To z Vaux dělá zvláštní místo. Je to originál, ze kterého se zrodil ten slavnější originál. Je menší, takže ho projdeš v klidu za jeden den, a hlavně tu nestojíš v davu. Zatímco Versailles je masová atrakce, Vaux má atmosféru soukromého panství, po kterém se procházíš skoro sám. A pokud trefíš letní večer se svíčkami, zažiješ něco, co se z fotek nedá pochopit.

Zájezd na zámek Vaux-le-Vicomte

Co vidět: hlavní pamětihodnosti

Návštěva má dvě hlavní části, zámek a zahrady, a obě stojí za pořádný čas.

  • Zámecké interiéry. Reprezentační sály s freskami Charlese Le Bruna, oválný velký salon pod centrální kopulí a Fouquetovy soukromé komnaty. Vše zařízeno tak, aby sis udělal představu, jak se v polovině sedmnáctého století žilo na vrcholu. Audioprůvodce nebo aplikace ti dají kontext, bez nich projdeš jen krásné pokoje.
  • Velký salon pod kopulí. Srdce zámku, ze kterého je výhled přímo do osy zahrady. Tohle je ten pohled, kvůli kterému sem lidé jezdí.
  • Francouzská zahrada Le Nôtra. Mistrovské dílo geometrické zahradní architektury, kde se hrátky s perspektivou starají o to, že to, co vidíš ze zámku, vypadá jinak, než když dojdeš na konec. Vodní kanály, parter s ornamenty, kaskády a na samém konci kopie sochy Herkula.
  • Fontány a vodní hříčky. V sezoně se v určené dny pouštějí fontány, což zahradu úplně promění. Termíny si ověř dopředu, nejedou každý den.
  • Vyhlídka od sochy Herkula. Pokud dojdeš až na konec osy, odměnou je pohled zpátky na celý zámek přes kanály. Je to nejhezčí záběr celého panství a stojí za tu procházku.
  • Muzeum kočárů. Ve stájích sbírka historických kočárů a koňských postrojů. Příjemný bonus, hlavně pokud cestuješ s dětmi.

Praktický tip ke vstupu: vstupenku si v hlavní sezoně a hlavně na večery se svíčkami kup online dopředu, kapacita bývá omezená a na místě riskuješ, že se nedostaneš.

Bohatě zdobený barokní interiér zámku Vaux-le-Vicomte s freskovým stropem a historickým nábytkem
Reprezentační sál zámku s freskami Charlese Le Bruna. Právě tahle výzdoba ohromila krále natolik, že chtěl něco ještě velkolepějšího. Bez audioprůvodce ale projdeš jen hezké pokoje, kontext se vyplatí.

Co vidět mimo hlavní proud

I na takhle sevřeném místě jsou kouty, kam většina návštěvníků nedojde:

  • Zahrady z boční perspektivy. Většina lidí jde rovnou středovou osou. Zkus se vydat bočními cestami parteru, odkud uvidíš souměrnost zámku z úhlu, který nemá nikdo na fotkách.
  • Kupole zámku s vyhlídkou. V některých obdobích se dá vystoupat na vrchol kopule, odkud je výhled na celé panství shora. Ověř si, jestli je zrovna přístupná.
  • Hospodářské zázemí a kuchyně. Sklepní prostory a kuchyně ukazují provoz panství zdola, ne jen reprezentaci. Méně lidí, víc reality všedního dne.
  • Okolní vesnice Maincy. Pokud máš auto a čas, klidná francouzská vesnice kousek od zámku je hezká tečka mimo turistický ruch.
Zájezd na zámek Vaux-le-Vicomte

Kdy jet

Vaux-le-Vicomte se zážitkově dost liší podle ročního období a hlavně podle toho, co je zrovna v provozu:

  • Pozdní jaro (květen, červen) je ideál: zahrady kvetou, fontány jezdí a začíná sezona večerů se svíčkami.
  • Léto (červenec, srpen) má nejdelší otevírací dobu a plný program včetně svíčkových večerů, počítej s teplem a o víkendech s vyšší návštěvností.
  • Začátek podzimu (září) je klidnější, zahrada je stále hezká a svíčkové večery často ještě dobíhají.
  • Advent a Vánoce přinesou zvláštní vánoční výzdobu interiérů, zato venku je chladno a krátké dny.
  • Hluboká zima a brzké jaro mívají zámek často zavřený nebo s omezeným provozem, ověř si dopředu, jestli je vůbec otevřeno.

Pokud chceš zažít to nejlepší, miř na sobotu večer od května do září kvůli svíčkám. Vodní program (fontány) si zkontroluj zvlášť, jede jen ve vybrané dny.

Pohled na zámek Vaux-le-Vicomte přes vodní kanál z konce zahradní osy za soumraku
Pohled zpátky na zámek od konce osy, od sochy Herkula. Tohle je nejhezčí záběr celého panství a většina návštěvníků k němu ani nedojde, protože se otočí dřív.

Jak dlouho zůstat a co stihnout

Vaux-le-Vicomte je výletní cíl na jeden den, ne destinace na týden. Návrh, jak ho zasadit do delší cesty po regionu Île-de-France a po Paříži:

  • Půlden na samotný Vaux: zámek, hlavní osa zahrady, cesta k soše Herkula a pauza na kávu. Reálné minimum, abys místo nepřejel.
  • Celý den s večerem: dorazíš odpoledne, projdeš zámek i zahrady v klidu, dáš si oběd v zámecké kavárně a zůstaneš na večer se svíčkami. Tohle je ideální varianta, pokud trefíš správný den.
  • V rámci okruhu po Francii: Vaux krásně doplní program zaměřený na zámky. Dá se logicky spojit s Fontainebleau, které je nedaleko, nebo s návštěvou Paříže a Versailles, kde uvidíš celý vývoj barokního zámku od předlohy po vrchol.

Pro běžný itinerář počítej s Vaux jako s jedním výletním dnem mimo Paříž, ne jako se samostatnou vícedenní zastávkou.

Prohlédnout zájezdy do Francie se zámky
Zájezd na zámek Vaux-le-Vicomte

Jak se tam dostat z ČR

Vaux-le-Vicomte se z Česka samostatně neletí, bránou je Paříž. Z Prahy nebo Brna se dostaneš do Paříže:

  • Letecky. Nejrychlejší. Paříž má tři letiště: Charles de Gaulle (CDG), Orly a Beauvais. Z letiště se přesuneš do centra Paříže a odtud na zámek. Transfer z letiště do centra vždy započítej do času.
  • Autobusem. Levnější varianta, ale ukrojí ti den tam a den zpět.
  • Vlakem. Přes Německo s přestupy, časově nejnáročnější.

Z Paříže pak na samotný zámek pokračuješ podle sekce níže. Pokud nechceš řešit přestupy z nádraží a kyvadlovou dopravu, dává smysl Vaux navštívit jako součást poznávacího zájezdu, kde transfer řeší průvodce.

Velká kamenná kopule a střecha zámku Vaux-le-Vicomte zblízka pod modrou oblohou
Centrální kopule nad velkým oválným salonem. Z některých období se na ni dá vystoupat a podívat se na celé panství shora, vyplatí se ověřit, jestli je zrovna přístupná.

Doprava z Paříže k zámku

Vaux-le-Vicomte leží asi 55 kilometrů jihovýchodně od Paříže u městečka Maincy a není přímo na metru ani vlaku, takže poslední úsek je potřeba dořešit.

  • Vlakem a kyvadlovým autobusem. Z pařížského nádraží Gare de Lyon jeď příměstským vlakem (linka R nebo Transilien) do stanice Verneuil-l'Étang, cesta trvá orientačně 40 až 50 minut. Z nádraží ve Verneuil-l'Étang v sezoně jezdí ke vstupu zámku kyvadlový autobus Châteaubus, který bývá načasovaný na příjezdy vlaků. Jízdné kyvadla se platí zvlášť, orientačně kolem 8 eur zpáteční.
  • Jak koupit jízdenku na vlak. Lístek na příměstský vlak koupíš v automatu na nádraží Gare de Lyon, u přepážky, nebo přes aplikaci SNCF Connect či Île-de-France Mobilités. V automatu zadáš cílovou stanici Verneuil-l'Étang a zaplatíš kartou. Jednosměrná jízdenka stojí orientačně kolem 9 až 10 eur. Lístek si schovej, na výstupu ho můžeš potřebovat.
  • Mimo sezonu nebo bez kyvadla. Pokud Châteaubus zrovna nejede, z nádraží Verneuil-l'Étang vezmeš taxi, jízda k zámku trvá pár minut a stojí orientačně 15 až 25 eur. Vyplatí se domluvit i zpáteční jízdu, taxíky tam jen tak nestojí.
  • Autem. Z Paříže po dálnici A4 a A5 zhruba hodinu. U zámku je velké parkoviště zdarma. Auto je nejpohodlnější varianta, hlavně pokud Vaux spojuješ s dalšími zámky v okolí.

Časy spojů i provoz kyvadlové dopravy si ověř aktuální, mění se podle sezony a dne v týdnu.

Zájezd na zámek Vaux-le-Vicomte

Kde se dobře najíst

Vaux-le-Vicomte je panství na venkově, ne město s nabídkou restaurací na každém rohu, takže gastro se točí hlavně kolem areálu.

  • Zámecká kavárna a restaurace v areálu. Přímo na panství jsou možnosti občerstvení, od kavárny po restauraci s teplým jídlem. Pohodlné, protože nemusíš nikam odjíždět, ceny ale odpovídají turistickému místu.
  • Piknik v zahradách. V sezoně bývá možné dát si piknik ve vyhrazené části parku, někdy si lze i objednat piknikový koš předem. Příjemná a levnější varianta za hezkého počasí.
  • Okolní vesnice a Melun. Pokud máš auto, nedaleké město Melun nabízí běžné francouzské restaurace a bistra za normální ceny, mimo turistickou přirážku.

Co ochutnat: jsi ve Francii, takže klasika funguje, čerstvé pečivo, sýry, quiche a dobrá káva. Na pořádný oběd v restauraci si v sezoně raději zarezervuj místo.

Zámek Vaux-le-Vicomte v noci osvětlený stovkami svíček podél cest v zahradě
Letní večer se svíčkami. Tisíce svíček podél cest i v zámku promění celé panství v něco, co Versailles nenabízí. Bývá to v sobotu večer od května do září, termíny si ověř dopředu.

Kde bydlet

Vaux-le-Vicomte je výletní cíl, takže přespávat se vyplatí jinde a zámek brát jako denní výlet:

  • Paříž je nejlogičtější základna, odkud na Vaux vyrazíš na den a večer se vrátíš. Centrální obvody mají nejlepší napojení na nádraží Gare de Lyon.
  • Melun nebo Fontainebleau jsou blíž zámku a klidnější. Hodí se, pokud chceš spojit Vaux s návštěvou zámku Fontainebleau a nechceš pendlovat do Paříže.
  • Venkovské ubytování v okolí ocení ten, kdo cestuje autem a chce klid mimo město.

Pokud je Vaux jen jedna zastávka na cestě po Francii, bydlení řeš podle hlavní destinace, ne podle zámku.

Zájezd na zámek Vaux-le-Vicomte

Kolik to stojí

Orientační rozpočet na výlet z Paříže na Vaux-le-Vicomte a zpět, na jednu osobu:

  • Vstupné: běžná denní návštěva kolem 17 až 20 eur, večer se svíčkami zhruba 22 až 26 eur. Děti a studenti mají slevu.
  • Doprava z Paříže: vlak tam a zpět zhruba 18 až 20 eur, kyvadlový autobus zpáteční kolem 8 eur. Autem počítej palivo a mýtné, parkování u zámku je zdarma.
  • Jídlo: oběd v areálu nebo piknik 12 až 25 eur podle stylu.

Dohromady ti tak jednodenní výlet vyjde orientačně na 50 až 70 eur na osobu. Ušetříš pikniku místo restaurace a koupí vstupenky online dopředu. Ceny i jízdné se mění, ber je jako orientační a aktuální si ověř před cestou.

Zájezd na zámek Vaux-le-Vicomte

Na co si dát pozor

  • Otevírací dny. Tohle je největší riziko. Vaux-le-Vicomte není otevřený celoročně každý den jako velká muzea. Mimo sezonu jede hlavně o víkendech a v určená období. Vždy si dopředu ověř, jestli je zámek v den tvé návštěvy vůbec otevřený.
  • Kyvadlová doprava nejezdí stále. Châteaubus z nádraží funguje hlavně v sezoně a ve dnech, kdy je zámek otevřený. Mimo to počítej s taxi a domluv si i zpáteční odvoz.
  • Fontány a svíčky jen ve vybrané dny. Pokud jedeš kvůli konkrétnímu zážitku, ověř si termíny dopředu, ať nepřijedeš v den, kdy zrovna nejedou.
  • Venkovní areál a počasí. Zahrady jsou rozlehlé a otevřené, za horka vezmi vodu a klobouk, za chladu a deště pevné boty a vrstvy. Stín je hlavně u zámku, na ose ho moc nenajdeš.
  • Poslední vstupy. Pokladna i interiéry zavírají dřív než areál, hlídej si čas posledního vstupu, ať si zámek stihneš projít.
Zájezd na zámek Vaux-le-Vicomte

Praktické info

  • Jazyk: francouzština, v turistickém provozu se domluvíš anglicky. Pár slov francouzsky (bonjour, merci) vždy pomůže.
  • Měna: euro. Kartou zaplatíš vstupné i v areálu, hotovost se hodí na drobnosti a taxi.
  • Zásuvky: typ E, stačí běžná eurozástrčka jako u nás.
  • Spropitné: není povinné, obsluha je v ceně. Zaokrouhlení nahoru za dobrou obsluhu potěší.
  • Voda: kohoutková je ve Francii pitná, vezmi si lahev, v zahradě se bude hodit.
  • Internet: zvaž eSIM s daty, na venkově je signál slabší než ve městě a navigace i jízdní řády se bez dat řeší špatně.
  • Aplikace: SNCF Connect a Île-de-France Mobilités na vlak a jízdné, oficiální web zámku na otevírací dny a program.
Zájezd na zámek Vaux-le-Vicomte

Pro koho je výlet na Vaux-le-Vicomte

Vaux-le-Vicomte sedne hlavně tomu, koho baví historie, architektura a krásné zahrady bez turistické tlačenice. Je to ideální tip pro:

  • Páry, hlavně na večer se svíčkami, který má romantickou atmosféru, jakou jinde nezažiješ.
  • Milovníky umění a historie, kteří chtějí pochopit, odkud se francouzský barokní zámek vzal a jak ovlivnil Versailles.
  • Rodiny s dětmi, díky rozlehlým zahradám, půjčovně vozítek a muzeu kočárů. Děti tu mají prostor, ne stísněné chodby.
  • Cestovatele po Francii, kteří chtějí k Paříži a Versailles přidat něco mimo hlavní proud a vyhnout se davu.

Méně se hodí pro toho, kdo hledá živé město, noční život nebo nákupy. Vaux je o klidu, kráse a historii, ne o ruchu.

Zájezd na zámek Vaux-le-Vicomte

Proč zvážit zájezd s průvodcem

Na vlastní pěst je Vaux-le-Vicomte krásný, ale logistika není triviální. Musíš pohlídat otevírací dny, sladit vlak s kyvadlovou dopravou, vyřešit poslední úsek z nádraží a hlídat zpáteční spoje na venkově, kde taxi jen tak nestojí. Pokud k tomu chceš zámek spojit s Versailles, Fontainebleau nebo Paříží, plánování dá zabrat.

Tady dává smysl poznávací zájezd s průvodcem a malou skupinou. Transfer máš vyřešený, vstupné bývá součástí programu, nemusíš řešit, jestli je zrovna otevřeno, a hlavně ti někdo, kdo místo zná, vysvětlí kontext, bez kterého je Vaux jen pěkný dům se zahradou. S průvodcem pochopíš ten příběh ambice a pádu, který z Vaux dělá výjimečné místo.

Radynacestu jezdí ve skupinách do patnácti lidí a stojí na průvodcích, kteří destinaci znají. To je přesně formát, který se na Vaux a okolní zámky hodí: nasáváš zážitek a kontext, místo abys luštil jízdní řády příměstských vlaků.

Zájezd na zámek Vaux-le-Vicomte

Itinerář, kam Vaux zasadit

Vaux-le-Vicomte málokdy stojí sám, většinou je součástí většího okruhu. Pár osvědčených kombinací:

  • 3 dny: základna v Paříži, jeden den ikony Paříže, druhý den Versailles, třetí den výlet na Vaux-le-Vicomte jako klidnější protiváhu davu ve Versailles.
  • 5 dní: přidej Fontainebleau, které je nedaleko Vaux, takže oba zámky spojíš do jednoho dne autem nebo zájezdem, a víc času na samotnou Paříž.
  • 7 dní: rozšiř o údolí Loiry s dalšími zámky a uvidíš celý vývoj francouzské zámecké architektury od Vaux přes Versailles po renesanční zámky na Loiře.
Zájezd na zámek Vaux-le-Vicomte

Než vyrazíš

Vaux-le-Vicomte je jedna z těch destinací, kde příprava rozhodne o celém zážitku. Pohlídej si pár věcí: ověř si, jestli je zámek v den návštěvy vůbec otevřený, a jestli zrovna jedou fontány nebo svíčkové večery. Vstupenku kup online dopředu, hlavně na večery se svíčkami. Sladi vlak z Gare de Lyon s kyvadlovou dopravou nebo si zajisti taxi z nádraží. A nech si čas dojít až na konec zahradní osy k soše Herkula, protože ten pohled zpátky na zámek je to nejlepší z celé návštěvy.

A jestli nechceš řešit jízdní řády příměstských vlaků a kyvadel a radši si zámek užít s výkladem, poznávací zájezd s průvodcem a malou skupinou je cesta, jak Vaux-le-Vicomte zažít naplno.

Časté dotazy

Kdy je nejlepší jet na Vaux-le-Vicomte?

Nejhezčí je pozdní jaro a léto, kdy jsou v provozu fontány a zahrady jsou v plné kráse. Vrcholem sezony jsou letní večery se svíčkami, kdy je celý zámek i zahrada osvětlena tisíci svíček. Ty bývají v sobotu večer od května do září. Mimo sezonu zámek funguje hlavně o víkendech a kolem Vánoc, kdy je vyzdobený. Aktuální otevírací dny si vždy ověř na webu zámku, mění se.

Jak se z Paříže dostanu na Vaux-le-Vicomte?

Zámek leží asi 55 kilometrů jihovýchodně od Paříže u městečka Maincy. Nejjednodušší je vlak z pařížského nádraží Gare de Lyon do stanice Verneuil-l'Étang (orientačně 40 až 50 minut), odkud v sezoně jezdí kyvadlový autobus Châteaubus přímo k zámku. Mimo sezonu nebo mimo provoz kyvadla je potřeba taxi z nádraží. Autem po dálnici A4 a A5 to z centra Paříže trvá zhruba hodinu, u zámku je parkoviště zdarma.

Kolik stojí vstupné na Vaux-le-Vicomte?

Vstupné se pohybuje orientačně kolem 17 až 20 eur za dospělého za běžnou denní návštěvu, děti a studenti mají slevu. Večery se svíčkami stojí víc, zhruba 22 až 26 eur. Ceny i kategorie se mění podle sezony a typu programu, takže si je před cestou ověř na oficiálním webu nebo se spolehni na program zájezdu, kde bývá vstupné součástí.

Stojí Vaux-le-Vicomte za návštěvu, když pojedu i do Versailles?

Rozhodně. Vaux-le-Vicomte je o pár let starší a byl Versailles přímou předlohou. Je menší, komornější a klidnější, bez davů, které ve Versailles zažiješ. Pokud chceš pochopit, odkud se francouzský barokní zámek vzal, dává smysl vidět obojí. Vaux navíc nabízí zážitek, který Versailles nemá: večery se svíčkami.

Jak dlouho na prohlídku zámku počítat?

Na samotný zámek s interiéry počítej zhruba hodinu až hodinu a půl. Zahrady jsou obrovské a jejich projití včetně cesty k soše Herkula na konci osy zabere další hodinu až dvě, podle toho, jak rád chodíš. S pauzou na kávu nebo oběd je to příjemný půlden. Pokud zůstaneš na večer se svíčkami, počítej s celým odpolednem a večerem.

Je Vaux-le-Vicomte vhodný pro rodiny s dětmi?

Ano. Děti baví rozlehlé zahrady, kde je prostor na pohyb, půjčovna elektrických vozítek na projetí parku a v sezoně různé hry a kostýmy. Areál je otevřený a bezpečný, takže rodina s dětmi si tu užije víc volnosti než ve stísněných městských muzeích.

Mohlo by vás zajímat

POZNÁVACÍ ZÁJEZDY

Vyraz na zámek Vaux-le-Vicomte v malé skupině s průvodcem, co tam zná každý kout, ne v davu.