Home Moje cesty [ZKUŠENOST] Svatojakubská cesta a pouť: Camino de Finisterre

[ZKUŠENOST] Svatojakubská cesta a pouť: Camino de Finisterre

od Radek
Publikováno: Aktualizováno:

Camino Finistera a Muxía je jediná cesta, kterou většina poutníků neputuje do Santiaga de Compostela, jako ostatními stezkami, ale z něho. Stezka vedoucí podél galicijského pobřeží, skrze mnoho menších rybářských přístavů, korytem řeky, ale zvládnout budete muset i výšlapy na kopce s nádherným výhledem na jezera, až na pomyslný konec světa. V Evropě byste těžko hledali podobné místo, nezkažené letovisky a davy lidí, které ukazuje svoji drsnou podobu. Pobřeží na západě Španělska však přesně tohle nabízí.

Nový začátek až po dokončeném rituálu

Možná by vás to nenapadlo, ale jsou poutníci, kteří nechtějí skončit svoji pouť v Santiagu, protože když už jsou tak blízko, chtějí se podívat až na místo, kteří dřív lidé považovali za konec světa. Dříve totiž cesta opravdu nekončila v Santiagu, ale právě zde. Došli na samý konec, odhodili boty, spálili oblečení, smyli ze sebe vše a tím symbolicky odstartovali nový začátek. Proto by vás nemělo překvapit, že na posledních 4 kilometrech, které půjdete klikatou cestičkou začínající za vesničkou a vedoucí do svahu uvidíte pozůstatky spálených šatů.

Cestou necestou

Přitom jsou právě dvě místa, kam můžete dojít. A kdo by neobětoval další čtyři dny, aby skvěle završil svoji pouť? Tahle dvě místa jsou od sebe vzdálená necelých 30 kilometrů. Prvním je malebný rybářský přístav Muxía, kde najdete jednoduchý kostel Santuario da Virxe de Barca. Kostel pocházející z 18. století, a dle pověsti se zde kdysi zjevila Panna Maria. Druhým místem je pak Fisterra/Finisterre, což znamená v překladu konec země, zde najdete maják olemovaný strmým útesem, který navozuje pocit opravdového konec světa. Ze Santiaga de Compostela je to asi 90 kilometrů mírným terénem, takže po pouti, kterou máte za sebou to bude už spíše třešnička na pomyslném dortu.

Vyzvednout kredenciál a můžete vyrazit

V Pilrgims Office si můžete vyzvednout Kredenciál, neboli sešitek, do kterého sbíráte během své cesty razítka, jako potvrzení o jejím absolvování, a jako vstupenku do Albergue, ubytoven pro poutníky, které jsou o něco levnější, než běžné penziony. Navíc pokud se rozhodnete absolvovat cestu do Santiaga de Compostela o délce alespoň 100kilomterů, můžete získat i diplom, který získávají všichni poutníci. A až poté pokračovat dále až na konec světa.

Není to až moc krátké?

Camino je opuštění komfortních zón. Naučíte se při ní překonat bolest, nevzdat se, dotáhnout věci do konce, překročit své hranice, sdílet život, a přitom ho poznávat. Během tak krátké doby v porovnání s ostatními cestami by se mohlo zdát, že taková cesta není tak důležitá, přesto byste se divili, co na takové cestě lze zažít. A i když máte omezené časové možnosti můžete během čtyř dnů potkat více zajímavých lidí, vidět více krásných míst a zažít víc, než za poslední čtyři roky života.

Proč absolvovat cestu?

Možná díky takové cestě přestane řešit své nedostatky, ale naopak najdete vnitřní sílu. Mnoho lidí si potřebuje na chvíli vypnout, dostat se ze své rutiny a třeba poprvé v životě být sami. Tady máte jasně dané herní pole, na kterém se pohybujete a jen vy sami udáváte tempo hry a ovládáte všechny figurky. Všichni si myslí, že mají čas, je to ta nejdůležitější věc na světe, pravdou ale je, že nikdo nevíme, kolik času máme, a je proto potřeba žít přítomností.

Kurz o putování do Santiaga de Compostela

V kurzu dostanete odpověď na všechny důležité otázky ohledně Camina, abyste byli schopni vyrazit na svou první pouť.

Tento kurz jsem sestavil podle svého 4 roky starého já.

Představil jsem si sám sebe v době, kdy jsem se rozhodl vyrazit na své první Camino.

Měl jsem spoustu otázek v hlavě, na které jsem ale neznal odpovědi a tvrdě jsem se je učil na své první cestě. V kurzu jsem odpovědi na tyto otázky dal dohromady na základě svých vlastních zkušeností.

Často slýchám, že není možné ujít 800km pěšky. Ukážu vám, že to možné je:)

Na konci Camina z vás bude nový člověk. S novým pohledem na svět, s novými krásnými zážitky a hlavně s novými přáteli. Budete se na svět dívat novýma očima.

Na internetu naleznete spoustu článků, které vám poradí, jenže já osobně jsem s nimi dost narazil.

Ukážu vám klíčové věci, které není dobré podcenit a o kterých se v těchto článcích většinou nehovoří. 

Ukážu vám krok za krokem, jak absolvovat Camino, tak abyste si nemuseli shánět informace na internetu a na nic nezapomněli.

Pokud chcete vyrazit na své první Camino s jistotou a bez obav, vstupte do mého kurzu a já vás na vše důležité připravím.

Klikněte na tlačítko, vstupte do kurzu a já vás provedu Caminem od začátku dokonce, aniž byste si někde jinde potřebovali zjišťovat něco dalšího.

Dostanete vše na jednom místě. Těším se na vás.

Mohlo by se vám také líbit

Leave a Comment