Home Moje cesty [ZKUŠENOST] Svatojakubská pouť: Camino de Madrid

[ZKUŠENOST] Svatojakubská pouť: Camino de Madrid

od Radek
Publikováno: Aktualizováno:

Důvod absolvovat dlouhou pouť, kterou lidé putují do Compostely, může být hned několik, troufáme si říct, že každý může mít jiný. Někdo chce vypadnout ze stereotypu a zažít něco nového, jiní putují z náboženských důvodů, kdy hledají prostor na modlitbu a meditaci, někdo chce najít odpovědi na své otázky a ví, že doma je nenajde, nebo třeba chcete jen absolvovat pouť k ostatkům sv. Jakuba. Ať je už důvod jakýkoli, určitě stojí za to se pomyslně zastavit a projít si tuhle stezku.

Lokace

Santiago de Compostela leží na severozápadě Španělska, a do hlavního města Galicie vede hned několik cest. Ve středověku se stalo nejvýznamnějším poutním místem a dodnes sem některou z cest putují miliony lidí ročně.

Ideální výchozí bod

Camino de Madrid měří nějakých 320km, jedná se tak o kratší, ale hlavně oproti jiným modernější stezku. V minulosti byla poutníky velmi oblíbená, což nasvědčuje množství vystavěných kaplí a relikvií, dnes však už není tak moc vyhledávaná. V průměru ji lze stihnout do dvou týdnů. Navíc je snadné se do Madridu k výchozímu bodu dostat.

Terén

Na rozdíl od jiných výchozích bodů, je dobré si nějaký čas vyhradit i na samotný Madrid. Je to krásné historické město, kde je rozhodně hodně, co vidět a bylo by tak škoda se o něj připravit. Dalším úžasným místem je i samotná Segovie, kde najdete množství katedrál a kostelů. Cesta pak povede převážně venkovskou krajinou, kde uvidíte volně se pasoucí dobytek a starší starousedlíky sedící ve stínu stromů. Procházíte, ale i historickými centry jako je Sahagun, Coca či Segovia, dokud nedosáhnete provincie Leon, kde se spojuje s Francouzskou stezkou. Přesto, že se většinu trasy vyhnete průmyslovým městům, není trasa tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pěší stezky jsou dobře značené, dokonce prošly renovací, takže pro vás bude orientace poměrně snadná, a od Segovie už oceníte víceméně rovinatý terén.

Dobře zvažte výběr ročního období

Na rozdíl od jiných stezek je potřeba opravdu dobře zvážit období, kdy se na Camino vydat. Na jaře může být problém některé úseky s ohledem na přetrvávající sníh překonat, ten se třeba v pohoří Sierra de Guadarrama drží až do května. Na trase není ani příliš mnoho míst, která by vás chránila před horkem a úmorným španělským sluncem. Je proto lepší vydat se spíš na podzim a počítat s tím, že může být deštivo.

Ubytování

Na rozdíl od jiných tras je výchozí bod v Madridu ideální na první ubytování, proto ať přiletíte do Madridu kdykoli, najdete místo na spaní. Poté však může být trošičku problém, jelikož tahle cesta není tak frekventovaná, můžete mít problém v první části trasy najít ubytovny pro poutníky. Až do Segovie je proto rozumné dopředu naplánovat trasu a najít místa, kde by se dalo přespat. Od Segovie až do Sahagúnu pak už je nabídka ubytování mnohem širší a problém mít tak nejspíše nebudete. V Sahagúnu se napojíte na Francouzskou cestu a zde už je opravdu bohatý výběr ubytoven, takže už nebudete muset postupovat tak rychle.

Proč právě tahle trasa?

Díky poměrně malé náročnosti a výbornému značení je ideální i pro poutníky začátečníky. Na rozdíl od jiných cest je tahle opravdu z velké části odtržená od velkých průmyslových center. Pokud je alespoň z části cílem vaší cesty odpočinout si od všeho toho shonu a stresu, co zažíváte doma a splynout s přírodou, bude tahle trasa vlastně dokonalá. Splní vám totiž vše, co od ní budete očekávat. Může se stát, že ani nepotkáte několik dní jiné poutníky a budete tak mít opravdu klid a čas sami pro sebe.

Kurz o putování do Santiaga de Compostela

V kurzu dostanete odpověď na všechny důležité otázky ohledně Camina, abyste byli schopni vyrazit na svou první pouť.

Tento kurz jsem sestavil podle svého 4 roky starého já.

Představil jsem si sám sebe v době, kdy jsem se rozhodl vyrazit na své první Camino.

Měl jsem spoustu otázek v hlavě, na které jsem ale neznal odpovědi a tvrdě jsem se je učil na své první cestě. V kurzu jsem odpovědi na tyto otázky dal dohromady na základě svých vlastních zkušeností.

Často slýchám, že není možné ujít 800km pěšky. Ukážu vám, že to možné je:)

Na konci Camina z vás bude nový člověk. S novým pohledem na svět, s novými krásnými zážitky a hlavně s novými přáteli. Budete se na svět dívat novýma očima.

Na internetu naleznete spoustu článků, které vám poradí, jenže já osobně jsem s nimi dost narazil.

Ukážu vám klíčové věci, které není dobré podcenit a o kterých se v těchto článcích většinou nehovoří. 

Ukážu vám krok za krokem, jak absolvovat Camino, tak abyste si nemuseli shánět informace na internetu a na nic nezapomněli.

Pokud chcete vyrazit na své první Camino s jistotou a bez obav, vstupte do mého kurzu a já vás na vše důležité připravím.

Klikněte na tlačítko, vstupte do kurzu a já vás provedu Caminem od začátku dokonce, aniž byste si někde jinde potřebovali zjišťovat něco dalšího.

Dostanete vše na jednom místě. Těším se na vás.

Mohlo by se vám také líbit

Leave a Comment