Home Zkušenosti [ZKUŠENOSTI] Co s sebou na Camino?

[ZKUŠENOSTI] Co s sebou na Camino?

by Radek

Otázka co si sbalit s sebou napadne snad každého začínajícího poutníka:)

Sám jsem tuto otázku řešil hodně dlouho a na své první Camino jsem se „nějak“ sbalil.

Nebylo to vůbec ideální. Ale postupem let jsem na každém dalším Caminu získával více a více zkušeností, co si s sebou do batohu vzít a co naopak nechat doma.

Ve svých začátcích jsem začal tím, že jsem otevřel stránky e-shopu Pod7kilo a nakoupil jsem většinu první výbavy tam.

Boty jsem si koupil v jedné prodejně českého výrobce, co dodává (nebo dodával) oblečení i na olympiádu. Myslel jsem si, jak dobře jsem nakoupil, když jsem za boty dal 3000,- Kč. Jenže už po 10 dnech a cca 220km na Francouzské cestě jsem zjistil, že v obou botách, a na stejném místě, mám dvě malé díry. Takže jsem s těmi dírami šel další 3 dny, než jsem narazil na město, kde se daly koupit nové boty.

Ta staré jsem si dal na dno batohu a zbylých 600km jsem se s nimi táhnul až do Santiaga:) Jakmile jsem byl zpět v republice, tak mi uznali reklamaci a peníze mi vrátili.

Batoh jsem si koupil někde na internetu, ani jsem jej nezkoušel. Dnes bych téměř jistě koupil kalhoty, boty i batoh u Hanibala.

Mou velkou vášní jsou audioknihy, které na Caminech poslouchám. Ty si zase kupuji u Audiolibrixu.

Co si tedy s sebou na pouť vzít?

Na začátek jedno varování. Neměli byste mít batoh moc těžký. Každé kilo na cestě pocítíte. Většina poutníků má batoh okolo 10kg, ale občas se najdou i šílenci, kteří mají ze startu i dvojnásobek.

Dokumenty, credencial, mušli a průvodce.

Batoh – mezi poutníky jsou nejvíce rozšířené batohy Osprey a Deuter. Já nedám dopustit na ten druhý z nich. Mám jej od prvního Camina a cestuje se mnou i na ostatní výpravy, jako je např. Transsibiřská magistrála. Má objem 35 litrů, což se mi absolutně osvědčilo. Jednak není příliš velký a tím pádem ani tak moc těžký.

Batoh si rozhodně běžte vyzkoušet osobně. Musí vám skvěle sedět, bude s vámi stovky kilometrů. Nebo si stáhněte appku Osprey do mobilu, vyfoťte se a vyberte podle svých tělesných mír ten ideální batoh.

Na batoh mějte ještě obal, když bude pršet.

Boty – Ve svých začátcích jsem k tomuto tématu dostal plno (i protichůdných) rad. Proto se bavím s ostatními poutníky a hlavně pozoruji, kdo má jaké problémy s nohama a proč. A taky už mám svou zkušenost. Mě samotnému se osvědčily boty, které nejsou kotníkové, tzn. jsou nižší a sahají pod kotník.

Moje boty jsou vždy nižší a nejlepší zkušenost mám s botami Merrel a Keen. Ale na Merrell nedám dopustit, mám od nich většinou jako boty na dlouhé trasy, tak sandály na večer nebo na dny, kdy potřebuji nohám ulevit. Hlavně si neberte boty nové, před Caminem je rozchoďte. Na Caminu budete chodit po všech možných površích, tak mějte boty s měkkou podrážkou.

Sandály – vhodné, když bolí nohy a na odpolední a večerní procházky.

Spacák – se spacákem jsem udělal při mém prvním Caminu chybu. Nevzal jsem si jej… Ne protože bych byl úplně hloupý, ale četl jsem jeden report, že na Caminu je fakt horko a v noci jej nebudu potřebovat. Že stačí spací vak, jen tenká látka, do které vlezu. Jo, jenže ten report, který jsem četl byl o Portugalském Caminu v létě. A já jsem šel na Francouzkou cestu na jaře. A tam zima byla:) Naštěstí měli v každém albergue deky, takže mi byla opravdová zima jen 1x za 35 dní. Pak jsem si koupil batoh, lehoučký, jen nešel komplet rozepnout. Tak jsem si třetí rok koupil takový, který můžu použít jako peřinu a jsem naprosto spokojený.

Hůlky – tohle je něco, co absolutně doporučuji. Nevím, jestli si je to placebo, ale když je nemám, tak mi naskáčou puchýře. Každopádně hůlky strašně usnadňují moje putování.

Každopádně ale, hůlky si kupuji vždy na místě, protože do letadla nesmí. Do zavazadlového prostoru ano, ale nechci dávat svoje věci z ruky, abych riskoval, že mi je letecká společnost ztratí a já budu muset svoje Camino zrušit.

Mám s nimi i jednu zajímavou příhodu. Před svým prvním Caminem jsem se díval na film The Way s Martinem Sheenem. V jedné scéně si chtěl unavený odpočinou na mostě a odložil si batoh, který mu ale obratem spadl do řeky. Říkal jsem si, že tohle není zrovna moc reálné. Jenže pak jsem unavený zastavil na mostě, opřel si hůlky o zábradlí a obratem jedna z nich sklouzla a druhá ji hned následovala. Obě spadly do opravdu divoké řeky a nemělo smysl za nimi skákat. Tak jsem si druhý den koupil poutnickou hůl a pokračoval zbylých 600km jen s ní.

Bunda a mikina – Někdy je zima a prší. Nebo v noci je chladněji. Bez těchto dvou věcí určitě nevyrážejte na Camino.

Pláštěnka/Pončo – další z nutností, protože během měsíce, který na Caminu můžete být rozhodně párkrát pršet bude. Doporučuji takovou, co přikryje i batoh.

Co se týče oblečení, tak je důležité si vzít rychle schnoucí.

Kalhoty – někdy bývá chladno nebo prší a dobré dlouhé kalhoty jsou základ.

Krátké kalhoty – často ale bývá velké horko, takže nezapomeňte ani na krátké kalhoty.

Mobil, i jako foťák – v dnešní době je v celé EU volání za cenu místních hovorů a to i včetně internetu, takže není nutné kupovat místní simkartu.

Sluchátka a powerbanka – při cestách často poslouchám audioknihy, takže bez sluchátek bych se neobešel. Powerbanka je velmi důležitá, alespoň pro mě, protože mobil používám jednak pro hledání ubytování, pro poslouchání audioknih a pro focení. Často je o zásuvky boj, takže bez powerbanky by to nešlo.

Láhev nebo vak na pití – Každý rok používám lehou láhev Platypus z plastu, která se dá i rolovat, když z ní postupně pijete. Doporučuji litrovou, půl-litru v horkých dnech rozhodně nestačí. Snažte se láhev při každé příležitosti doplnit. Nejednou se mi stalo, že jsem byl pár hodin bez vody, protože jsem si láhev včas nedoplnil. Problém může být v Mesetě, kde je často dlouhé kilometry jen rovina bez vody a stínu.

Šnůra na prádlo – velmi užitečné, zvlášť pokud jsou už všechny sušáky obsazené.

Ponožky – mám s sebou tři páry. Dva páry mám vždy na sobě a denně je peru. Jeden pár mívám na noc.

Spodní prádlo – tři kusy mi obvykle stačí.

Trička – stejně jako se spodním prádlem. Tři kusy.

Spork – na jogurty, atd se hodí malé lžíce, občas potřebujete uřezat sýr, atd.

Ručník – používám malé a lehké ručníky z Decathlonu. Rychle schnou a dají se jednoduše prát obden.

Vak na oblečení

Hygienická taštička – pasta, kartáček, mezizubní kartáček, hřebínek, atd.

KPZ – náplasti, prášky, obvaz

Maska na spaní a špunty do uší – když spíte v místnosti s dalšími dvaceti lidmi, tak je tohle vážně dobré mít:)

Péče o nohy – Poučen z předchozích nezdarů mám KRÉM NA PSÍ TLAPKY:)

Pokrývka hlavy a brýle – nutnost!

Ledvinka a opasek na peníze

Co si nebrat s sebou

Čelovku – je úplně na nic a jen otravuje spící poutníky. Venku ji potřebovat nebudete, protože za tmy nikdo nechodí a jediné použití je v ubytovnách, kdy ostatní spí.

Plastové tašky – které šustí, jako blázen.

Nůž – i když by se kolikrát hodil, tak do letadla vás s ním nepustí.

Kurz o tom, jak se připravit na putování na Caminu

Připravil jsem online video kurz o tom, jak se na své první Camino připravit.

V současné době už vím, na co si dát pozor a na co se zaměřit, aby si poutník Camino opravdu užil. Na začátku své cesty jsem udělal spoustu chyb, které vy už nemusíte opakovat.

V mém online video kurzu dostanete odpovědi na všechny důležité otázky ohledně Camina, abyste byli schopní vyrazit na svou první pouť. Tento kurz jsem sestavil podle svého 4 roky starého já. Představil jsem si sám sebe v době, kdy jsem se rozhodl vyrazit na své první Camino.

Měl jsem spoustu otázek v hlavě, na které jsem ale neznal odpovědi a tvrdě jsem se je učil na své první cestě. V placeném kurzu jsem odpovědi na tyto otázky dal dohromady na základě svých vlastních zkušeností.

Často slýchám, že není možné ujít 800km pěšky. Ukážu vám, že to možné je:) Na konci Camina z vás bude nový člověk. S novým pohledem na svět, s novými krásnými zážitky a hlavně s novými přáteli. Budete se na svět dívat novýma očima.

Na internetu naleznete spoustu článků, které vám poradí, jenže já osobně jsem s nimi dost narazil. Ukážu vám klíčové věci, které není dobré podcenit a o kterých se v těchto článcích většinou nehovoří. Ukážu vám krok za krokem, jak absolvovat Camino, tak abyste si nemuseli shánět informace na internetu a na nic nezapomněli.

Pokud chcete vyrazit na své první Camino s jistotou a bez obav, vstupte do mého kurzu a já vás na vše důležité připravím.

Klikněte na tlačítko, kupte si kurz a já vás provedu Caminem od začátku až do konce, aniž byste si někde jinde potřebovali zjišťovat něco dalšího. Dostanete vše na jednom miste. Těším se na vás.

Mohlo by se vám také líbit

Leave a Comment