Home Zkušenosti [ZKUŠENOST] Kolik může Camino stát peněz?

[ZKUŠENOST] Kolik může Camino stát peněz?

od Radek
Publikováno: Aktualizováno:

Tohle je častá otázka. Kolik bude Camino stát?

Poj/dme se na to podívat!

Nejdříve musíte (pokud nemáte) nakoupit vybavení. Tady náklady hodně závisí na tom, co už doma máte nebo nemáte. Rozhodně musíte mít dobré boty (2500-3000 Kč), batoh (cca 4000 Kč) a spacák (cca 2000 Kč).

Taky určitě bundu, kalhoty a hůlky.

Dalším nákladem jsou letenky a doprava na startovní pozici. To se liší Camino od Camina.

Sám létám typicky z Prahy, Brna, Vídně nebo Krakowa. Letenky kupuji na AZAiru a jedná se vždy o jednotky tisíc. Typicky tam i zpět do 7 tisíc korun.

Tady bych vás rád upozornil na RyanAir, který vám na začátku ukáže základní cenu a za téměř vše si pak účtuje peníze navíc. Za batoh, který si dáte do letadla, za výběr sedadla, atd.

Ještě dopředu kupuji průvodce daným Caminem, protože si rád čtu o místech, kterými procházím. Ale vždy až na Caminu, dopředu ne.

Dále mušli a credenciál na razítka, jako vzpomínku a důkaz, že jste tam opravdu byli a na konci v Santiagu dostali tzv. Compostelu. Je to takový „diplom“ o tom, že jste dané Camino absolvovali.

Za razítka nic neplatíte – dostanete je, když zaplatíte za ubytování, nebo si je vezmete v baru nebo v kostele. Jen za získání credenciálu se platí cca 2 eura. Také když si koupíte průvodce Caminem, tak často bývá credencial tam, jako bonus.

Beru si s sebou ještě malý deníček na denní zápisky, co se ten daný den stalo a kudy jsem šel. Tento deník si poctivě každý den píšu. Je pak super se k tomu každé Camino vracet a číst si, co jsem řešil před rokem, dvěma nebo 5 lety:)

Když už jsem potom na Caminu, tak denně používám aplikaci Toshl, kam si píšu denní útraty, takže přesně vím, kolik mě každá cesta stojí. Podobných aplikací na sledování nákladů ale existují stovky. Z AppStoru nebo z GooglePlay je v pohodě stáhnete.

Z mé zkušenosti osobně utrácím v průměru 25-30 euro na den. Je to z toho důvodu, že nespím venku pod širákem a chodím na jídlo. Ubytování je v průměru 10 euro a menu také za 10 euro. Navíc nějaká káva nebo svačina.

Zcela vyjímečně zajdu někam do muzea, ale maximálně jednou za Camino. Byl jsem třeba v Gaudího muzeu v Leonu nebo na Camino de Madrid v rodném domě Ponte de Leona.

A pokaždé nakupuji malé suvenýry pro rodinu a přátelé, ale to až na konci Camina, abych to s sebou netáhl v batohu:)

Pokud chcete udělat své Camino levné, co to jde, tak se držte těchto zásad:

  1. ubytování pouze v municipal albergue
  2. připravovat si pouze vlastní jídlo
  3. neutrácet za kafe, džusy, pivo
  4. nechodit s přáteli posedět večer

Dalším výdajem může být „backpack delivery service“, které stojí okolo 5 euro. Sám jsem toho nikdy nevyužil, ale hodně poutníků, když má krizi, po této možnosti sáhne. Nebo hodně amerických turistů.

Na konci poutě se neplatí za compostelu, ale za potvrzení absolvovaných kilometrů, 3 eura.

Kurz o tom, jak se připravit na putování na Caminu

Připravil jsem online video kurz o tom, jak se na své první Camino připravit.

V současné době už vím, na co si dát pozor a na co se zaměřit, aby si poutník Camino opravdu užil. Na začátku své cesty jsem udělal spoustu chyb, které vy už nemusíte opakovat.

V mém online video kurzu dostanete odpovědi na všechny důležité otázky ohledně Camina, abyste byli schopní vyrazit na svou první pouť. Tento kurz jsem sestavil podle svého 4 roky starého já. Představil jsem si sám sebe v době, kdy jsem se rozhodl vyrazit na své první Camino.

Měl jsem spoustu otázek v hlavě, na které jsem ale neznal odpovědi a tvrdě jsem se je učil na své první cestě. V placeném kurzu jsem odpovědi na tyto otázky dal dohromady na základě svých vlastních zkušeností.

Často slýchám, že není možné ujít 800km pěšky. Ukážu vám, že to možné je:) Na konci Camina z vás bude nový člověk. S novým pohledem na svět, s novými krásnými zážitky a hlavně s novými přáteli. Budete se na svět dívat novýma očima.

Na internetu naleznete spoustu článků, které vám poradí, jenže já osobně jsem s nimi dost narazil. Ukážu vám klíčové věci, které není dobré podcenit a o kterých se v těchto článcích většinou nehovoří. Ukážu vám krok za krokem, jak absolvovat Camino, tak abyste si nemuseli shánět informace na internetu a na nic nezapomněli.

Pokud chcete vyrazit na své první Camino s jistotou a bez obav, vstupte do mého kurzu a já vás na vše důležité připravím.

Klikněte na tlačítko, kupte si kurz a já vás provedu Caminem od začátku až do konce, aniž byste si někde jinde potřebovali zjišťovat něco dalšího. Dostanete vše na jednom miste. Těším se na vás.

Mohlo by se vám také líbit

Leave a Comment