Home Moje cesty [ZKUŠENOST] Svatojakubská cesta a pouť: Camino del Norte

[ZKUŠENOST] Svatojakubská cesta a pouť: Camino del Norte

od Radek
Publikováno: Aktualizováno:

Jak se říká, všechny cesty vedou do Říma, a s trochou nadsázky, lze to samé říci i o Santiagu de Compostela.

Tisíce cest z různých koutů Evropy, přesto se všemi dostanete do křesťanského „clubhousu“.

Částečná francouzská stezka

Camino Norte neboli severní cesta do Santiaga de Compostela vede podél španělského pobřeží.

Svou délkou připomíná Francouzskou stezku, přesto není tak frekventovaná.

 Cesta začíná v Irúnu a dál se stáčí do vnitrozemí. Možná z názvu vyvozujete, že půjdete celou dobu podél pobřeží, nenechte se však mýlit, i když některé úseky vás podél nádherných pláží a azurového oceánu povedou, většina cesty vede vnitrozemím. Uvidíte přímořská městečka s malebnými kavárničkami, velká města, jako je Bilbao, Santander nebo Gijón a neuvěřitelná přírodní panoramata v podobě polorozpadlých vesniček, mořských útesů, pláží, eukalyptových lesů, kopců a luk. Na cestu byste si měli vyčlenit minimálně 5 týdnů.

Hlavní výhody této cesty?

Severní cesta je opravdu méně frekventovaná, než jiné. Přesto částečně vede po Francouzské stezce. Počasí je tu chladnější, než jinde a část cesty vás ovívá osvěžující vzduch Atlantského oceánu. Letenky jsou levnější. Druhou stranou mince je, že když něco není moc frekventované, nejsou zde ani služby tak časté a kvalitní. To můžete vyřešit, pokud si s sebou vezměte věci pod širák, za hezkého počasí si tak zajistíte místo na spaní, a navíc můžete oproti ostatním poutníkům úplně jinak naplánovat den. Ideální je i dobře si večer projít cestu na následující den, aby vás nezaskočilo, že někde nebude úplně dokonale značená.

Proč se vydat na cestu?

Pokud hledáte ve svém životě odpovědi, nebo jste zjistili, že chcete absolvovat něco nového, spojit se s přírodou i sebou samým, jsou podobné cesty ideální variantou. Někteří se na ně připravují dlouhé měsíce, jiní se rozhodnou ze dne na den. Na takové cestě poznáte nová místa, nové lidi a zjistíte, že dokážete něco, o čem jste neměli ani tušení. Na konci své cesty si pak můžete užít mši v Santiagu de Compostela, která symbolicky ukončí vaši cestu. Po ní vám zbyde nejen mnoho vzpomínek na lidi, které jste poznali nebo přírodu, kterou jste obdivovali, ale zároveň průkaz poutníka, plný razítek z ubytoven, jako vzpomínky na vaše ušlé kilometry a diplom.

Ubytování a jídlo

Naštěstí se nemusíte bát, že na cestě necháte veškeré peníze jen za ubytování. Levnou variantou jsou totiž ubytovny pro poutníky, kde přespíte a další den se vydáte opět na cestu. Taková noc stojí od 5 – 15eur, podle toho, jaký komfort zvolíte. Problém je, že si musíte každý den přivstat, abyste do další ubytovny dorazili včas a zbyla na vás postel. Jediné, co tak na cestu potřebujete, kromě pohodlné obuvi, náplastí, dostatku oblečení a špuntů do uší bude spacák. Jídlo můžete buď trhat cestou ze stromů a keřů nebo se zastavit v některé z restaurací a pochutnat si na tamní specialitě. Cesta není odtržená od civilizace, naopak vede městy, které z toho komerčně těží.

Cesta života

Cesta do Santiaga se stane cestou vašeho života. Na jejím začátku přesně nevíte, co vás čeká a vše se teprve učíte. V průběhu potkáváte lidi, co jdou stejným tempem, i ty kteří ne. S některými si máte co říct a alespoň část cesty absolvujete spolu, navzájem si předáte, co v danou chvíli potřebujete, s jinými nestihnete prohodit ani slovo. Po nějaké době si začnete být sebou jistější. Budete mít něco za sebou a už i budete vědět, co potřebujete. Začnete si užívat samotnou cestu a dojde vám, že brzy bude konec. Zvolníte, smíříte se s tím a přestanete spěchat. Dojde vám totiž, že cesta byla cíl a dala vám vše, co mohla, a nyní bude jen na vás, jak s tím naložíte.

Kurz o putování do Santiaga de Compostela

V kurzu dostanete odpověď na všechny důležité otázky ohledně Camina, abyste byli schopni vyrazit na svou první pouť.

Tento kurz jsem sestavil podle svého 4 roky starého já.

Představil jsem si sám sebe v době, kdy jsem se rozhodl vyrazit na své první Camino.

Měl jsem spoustu otázek v hlavě, na které jsem ale neznal odpovědi a tvrdě jsem se je učil na své první cestě. V kurzu jsem odpovědi na tyto otázky dal dohromady na základě svých vlastních zkušeností.

Často slýchám, že není možné ujít 800km pěšky. Ukážu vám, že to možné je:)

Na konci Camina z vás bude nový člověk. S novým pohledem na svět, s novými krásnými zážitky a hlavně s novými přáteli. Budete se na svět dívat novýma očima.

Na internetu naleznete spoustu článků, které vám poradí, jenže já osobně jsem s nimi dost narazil.

Ukážu vám klíčové věci, které není dobré podcenit a o kterých se v těchto článcích většinou nehovoří. 

Ukážu vám krok za krokem, jak absolvovat Camino, tak abyste si nemuseli shánět informace na internetu a na nic nezapomněli.

Pokud chcete vyrazit na své první Camino s jistotou a bez obav, vstupte do mého kurzu a já vás na vše důležité připravím.

Klikněte na tlačítko, vstupte do kurzu a já vás provedu Caminem od začátku dokonce, aniž byste si někde jinde potřebovali zjišťovat něco dalšího.

Dostanete vše na jednom místě. Těším se na vás.

Mohlo by se vám také líbit

Leave a Comment