Home Moje cesty [ZKUŠENOST]Svatojakubská cesta a pouť: Via de la Plata

[ZKUŠENOST]Svatojakubská cesta a pouť: Via de la Plata

od Radek
Publikováno: Aktualizováno:

Camino Via de la Plata je jednou z mnoha cest, které můžete zvolit, pokud chcete absolvovat svatojakubskou cestu do Santiaga de Compostela. Stříbrná cesta, jak zní její překlad, patří mezi jednu z nejstarších cest, jejíž jméno lidi mylně odvozují od stříbra, které se po ní vozilo z Méridy na sever. Je zároveň nejdelší poutní cestou vedoucí od Sevilly v Andalusii a z velké části přes Extremaduru do Salamancy a Zamory. Zde pak máte možnost se rozhodnout, jak dále pokračovat. Zda jít Via de la Plata na Astorga a pak Francouzskou cestou do Santiaga nebo jít rovnou do Santiaga skrz Galicii. Tahle stezka má přibližně 1000 kilometrů, značená je žlutými šipkami a mušlemi, stejně jako ostatní stezky, ale počítat zde musíte minimálně s 6 týdny výšlapu.

Je to delší, za to nenáročnější cesta…

Ačkoli se rozhodně nejedná o nejfrekventovanější cestu, a oproti jiným je opravdu dlouhá, přesto není natolik náročná, jak by se mohlo zdát. Nešplháte na vrcholky hor, ale vydáte se nejjednodušší (co se sestupů a výstupů týká) cestu, a pro některé tak může být tahle cesta příjemnější, než třeba Camino Frances. Navíc je velmi dobře značená. Postupujete jak úzkými cestičkami, tak rozlehlými pláněmi. Procházet budete ne úplně přehledně značenými velkými městy, ale i místy, kde civilizaci budete jen marně hledat. Je proto potřeba umět si udělat zásoby a počítat s tím, že si dopředu nastudujete trasu, aby vás nepřekvapilo, že nebudete mít možnost obstarat večeři. Přitom se nemusí jednat jen o problém s tím, že nebude poblíž dostatek služeb, někdy vás prostě jen zdrží místo, které si chcete vychutnat, technický problém, nebo opravdu milý starousedlík, s kterým chcete strávit víc času. Proto určitě dělejte plány, ale počítejte i s tím, že je budete čas od času měnit za pochodu.

Dobře zvažte své možnosti

Přitom je jen na vás, kdy vyrazíte. Každé roční období má své kouzlo, výhody i nevýhody. S ohledem na to je potřeba se dobře připravit. Zjistit si, jaké počasí můžete očekávat a podle toho si zabalit bagáž. Zároveň je potřeba dopředu zjistit, zda nejsou nějaké výluky, a zda tak budou všechna místa, která potřebujete, otevřená. Doporučujeme si takhle dopředu zjistit, které ubytovny pro poutníky budou v provozu, protože pokud vyrazíte mimo sezónu, třeba v zimě, těžko budete přespávat v případě potřeby několik dní venku. A i tak jsou na téhle stezce některé ubytovny vzdálené i 30 kilometrů od sebe, což může být čára přes rozpočet, pokud zrovna tam bude výluka.

Cyklistická trasa

Tahle pouť je pro svou délku a oproti jiným stezkám i méně náročným terénem ideální i pro cyklisty. Z devadesáti procent je sjízdná i s plně naloženými koly. To je další výhoda cykloturistiky, jelikož si veškeré věci vezete na kole, není to tak fyzicky náročné. Cesta bude příjemná a bude utíkat rychleji. Přesto nepřijdete o žádný ze zážitků v podobě kouzelných krajin, panenské přírody i historických center. Je jen potřeba počítat s tím, že na kole bude pro vás možná trochu těžší plánovat, někdy totiž bude cesta s větrem do zad utíkat rychleji a jindy třeba omylem zabloudíte.

Samota léčí

Tahle cesta bude nejspíše pro ty z vás, kteří plánují výšlap bez nutnosti dalších spolucestovatelů. Ti, kteří hledají nové zážitky a užívají si společnost ostatních, si na téhle cestě tak nejspíš nepřijdou na své. Pokud však hledáte sami sebe a potřebujete si utříbit myšlenky, je tohle stezka určená právě vám.

Kurz o putování do Santiaga de Compostela

V kurzu dostanete odpověď na všechny důležité otázky ohledně Camina, abyste byli schopni vyrazit na svou první pouť.

Tento kurz jsem sestavil podle svého 4 roky starého já.

Představil jsem si sám sebe v době, kdy jsem se rozhodl vyrazit na své první Camino.

Měl jsem spoustu otázek v hlavě, na které jsem ale neznal odpovědi a tvrdě jsem se je učil na své první cestě. V kurzu jsem odpovědi na tyto otázky dal dohromady na základě svých vlastních zkušeností.

Často slýchám, že není možné ujít 800km pěšky. Ukážu vám, že to možné je:)

Na konci Camina z vás bude nový člověk. S novým pohledem na svět, s novými krásnými zážitky a hlavně s novými přáteli. Budete se na svět dívat novýma očima.

Na internetu naleznete spoustu článků, které vám poradí, jenže já osobně jsem s nimi dost narazil.

Ukážu vám klíčové věci, které není dobré podcenit a o kterých se v těchto článcích většinou nehovoří. 

Ukážu vám krok za krokem, jak absolvovat Camino, tak abyste si nemuseli shánět informace na internetu a na nic nezapomněli.

Pokud chcete vyrazit na své první Camino s jistotou a bez obav, vstupte do mého kurzu a já vás na vše důležité připravím.

Klikněte na tlačítko, vstupte do kurzu a já vás provedu Caminem od začátku dokonce, aniž byste si někde jinde potřebovali zjišťovat něco dalšího.

Dostanete vše na jednom místě. Těším se na vás.

Mohlo by se vám také líbit

Leave a Comment