Home Moje cesty [ZKUŠENOST] Svatojakubská cesta a pouť: Camino San Salvador

[ZKUŠENOST] Svatojakubská cesta a pouť: Camino San Salvador

od Radek
Publikováno: Aktualizováno:

Nejkratší poutní cesta měří přibližně 120 km. Možná vás láká díky své délce, nenechte se však mýlit, patří mezi ty nejhornatější a její zdolání je tak fyzicky opravdu náročné. Cesta z Leónu, přes hornaté Oviedo až do Compostely. Tahle trasa je propojena s dvěma dalšíma Camino de Norte (vedoucí podél pobřeží) a Camino Primitivo (vedoucí vnitrozemím), je tak jen na vás, jakou budete z Ovieda pokračovat. S ohledem na náročnost terénu a vzdálenost ubytoven však není vhodnou cestou pro začátečníky. Pokud jste však trénovaní, můžete trasu ujít za týden.

Jak začít?

Do Leónu jako výchozího bodu této trasy je nejsnazší cesta vlakem z Madridu. Ideální je si dopředu koupit místenku, jinak se může stát, že budete několik hodin čekat na volné místo. V Leónu najdete mnoho možností ubytoven, ale i tu hlavní pro poutníky. I samotné město León přitom stojí za shlédnutí, takže pokud máte dostatek času, určitě bude stát za to si ho projít. Stejně tak vás určitě mile překvapí město Oviedo, takže počítejte s nějakým časem navíc i zde.

Ubytování

Rozmístění ubytoven není ideální, naopak jsou vzdáleny poměrně daleko od sebe. Proto je lepší mít možnost zastavit se a ubytovat se případně v panenské přírodě. K tomu je však potřeba další výbava, kterou budete muset táhnout na zádech. A jelikož je terén opravdu náročný, je třeba mít dobrou fyzičku. Počítat je nutné i s neustále se měnícím počasím, takže by vás neměla překvapit změna od úmorného španělského slunce k mlze a dešti během několika hodin. Na to však je potřeba se opět dopředu připravit.

Další krásné místo

Trasu si i v minulosti vybírali poutníci, aby navštívili katedrálu San Salvador v Oviedu, která chrání jedny z největších křesťanských pokladů a je tak považována za podobně důležitou jako ta v Compostele. Po zdolání trasy získáte certifikát Salvadorana, což je speciální diplom právě pro tuto trasu.

S ohledem na vzdálenosti je proto potřeba si dobře zabalit. Mít jídlo s vysokým obsahem energie a dobře plánovat další zastávky. Na rozdíl od jiných cest jsou zde častá pítka, takže nebudete mít problém s přísunem vody. V oblasti se orientujete pomocí žlutých šipek a mušlí nakreslených na dřevěných kůlech, je však potřeba si dávat opravdu pozor, abyste se neztratili.

Kurz o putování do Santiaga de Compostela

V kurzu dostanete odpověď na všechny důležité otázky ohledně Camina, abyste byli schopni vyrazit na svou první pouť.

Tento kurz jsem sestavil podle svého 4 roky starého já.

Představil jsem si sám sebe v době, kdy jsem se rozhodl vyrazit na své první Camino.

Měl jsem spoustu otázek v hlavě, na které jsem ale neznal odpovědi a tvrdě jsem se je učil na své první cestě. V kurzu jsem odpovědi na tyto otázky dal dohromady na základě svých vlastních zkušeností.

Často slýchám, že není možné ujít 800km pěšky. Ukážu vám, že to možné je:)

Na konci Camina z vás bude nový člověk. S novým pohledem na svět, s novými krásnými zážitky a hlavně s novými přáteli. Budete se na svět dívat novýma očima.

Na internetu naleznete spoustu článků, které vám poradí, jenže já osobně jsem s nimi dost narazil.

Ukážu vám klíčové věci, které není dobré podcenit a o kterých se v těchto článcích většinou nehovoří. 

Ukážu vám krok za krokem, jak absolvovat Camino, tak abyste si nemuseli shánět informace na internetu a na nic nezapomněli.

Pokud chcete vyrazit na své první Camino s jistotou a bez obav, vstupte do mého kurzu a já vás na vše důležité připravím.

Klikněte na tlačítko, vstupte do kurzu a já vás provedu Caminem od začátku dokonce, aniž byste si někde jinde potřebovali zjišťovat něco dalšího.

Dostanete vše na jednom místě. Těším se na vás.

Mohlo by se vám také líbit

Leave a Comment