Home Moje cesty [ZKUŠENOST] Svatojakubská cesta a pouť: Camino Sanabrés

[ZKUŠENOST] Svatojakubská cesta a pouť: Camino Sanabrés

od Radek
Publikováno: Aktualizováno:

Každý rok podstoupí tisíce lidí Camino de Santiago, neboli svatojakubskou pouť.

Mnoho turistických cest nabízí mnoho možností, tak jakou vybrat?

Je vždy dobré promyslet si své vlastní možnosti, načíst si pár postřehu lidí, kteří ji skutečně absolvovali, ať už na různých webech nebo sociálních sítích, a pak až se teprve rozhodnout. 

Jsou trasy náročnější a pak ty méně náročné, delší a pak ty kratší, vedoucí vnitrozemím a pak ty, které vedou podél pobřeží oceánu.

Ať už však zvolíte jakoukoliv, budete několik následujících dnů či týdnů následovat žluté značky až dojdete do Santiago de Compostela, jednoho z nejdůležitějších křesťanských míst, kde leží ostatky apoštola Sv. Jakuba.

Krásná architektura i dechberoucí příroda

Trasa Camino Sanabrés je dlouhá 368 kilometrů a začíná v Granja de Moreruela. Prochází Ourense a je to alternativa k cestě Via de la Plata. Jméno dostala podle města, kterým prochází, Sanabria. Důležitá města na cestě jsou Kastilie, Léon a Galicie. Tahle trasa je poměrně nová, oproti jiným. Cesta vede po klikatících se římských cestičkách. Stezkou budete procházet i středověkým městem Puebla de Sanabria a turistickým městem s nádhernou katedrálou a termálními lázněmi Ourense, které určitě stojí za navštívení. Štěrkovité cestičky přecházejí v křovinaté krajiny a v začarované lesy. Mezi kopci uvidíte zapadlé vesničky a volně se pasoucí dobytek. Cesta není příliš náročná. Na jejím konci byste se měli po třech týdnech dostat do Santiaga de Compostela.

Proč se vydat na cestu?

Proč absolvovat stovky kilometrů, abyste si sáhli až na úplné dno svých možností? Obří puchýře, křeče do nohou, nevyspalost, únava psychická i fyzická, obří vedra i zimy, to vše jsou věci, které doprovází každé Camino. Většina lidí si slibuje, že najdou vnitřní klid, čas meditovat, možnost odprostit se od každodenního stresu, šanci najít odpovědi na své otázky. Dokáže ale cesta opravdu až takhle změnit váš život? Cesta vás jednoznačně naučí trpělivosti a pokoře. Zároveň vám ukáže, že když si myslíte, že je život až moc těžký, zvládnete ještě jednou tolik. A v neposlední řadě zjistíte, že k životu doopravdy existenciálně potřebujete jen to, co se vám vejde na záda.

Někdy je samotná cesta cílem

Ubytování

Ať cestujete jakoukoli cestou, je fajn si ujasnit, kde chcete přespávat. Hned po vyzvednutí kredenciálu, což je knížečka, do které sbíráte razítka a prokazujete tak svoji cestu a slouží zároveň i jako vstupenka do ubytoven pro poutníky, nejspíše budete uvažovat, kde strávit první noc. Ubytovny pro poutníky jsou dobré, nestojí moc peněz, můžete si zde uvařit večeři, osprchovat se a zároveň si odpočinout. Na této cestě však na rozdíl od jiných nečekejte v ubytovnách přístup na Wifi, většinou jsou skromně řešené. Výhodou je, že nemusíte tahat další závaží v podobě stanu a v případě průtrží mračen jste prostě v suchu. Na druhou stranu se může stát, že dorazíte pozdě a už nenajdete volnou postel. Napadne vás, co si dopředu místa rezervovat? Rezervace však většinou nejsou dopředu možné. Zároveň jsou známy i případy, kdy si někteří poutníci odnesli z ubytovny i nečekané „návštěvníky“, kterých se pak nemohli zbavit, přeci jen každý den spí na posteli někdo jiný a někde nemusí být hygiena vždy úplně na vysoké úrovni. Po celodenním výšlapu asi většina lidí nemá problém usnout, pokud však máte problém, když vedle vás spí deset dalších poutníků, kteří v noci rozjedou celou symfonii zvuků, budou pro vás nezbytností i špunty do uší. Pokud je hezké počasí, může však problém částečně řešit spaní pod širákem, a nebo si čas od času sáhnout hlouběji do kapsy v nějakém penzionu.

Stejně jako dříve, je to i dnes způsob zastavení se a nalezení nové životní cesty. Ať už hledáte odpovědi na jakoukoli otázku, tady ji nejspíše najdete, protože budete mít dostatek času na to, se nad tím opravdu zamyslet. A někdy je potřeba opravdu jen dostatek času, abyste se znovu našli. A tak poté, co překonáte fyzickou únavu, která bude neuvěřitelně vysilující, začnete hledat i další rozměry cesty. Na jejímž konci si třeba uvědomíte, že jste zvládli něco, co jste si nemysleli, že někdy podstoupíte.

Kurz o putování do Santiaga de Compostela

V kurzu dostanete odpověď na všechny důležité otázky ohledně Camina, abyste byli schopni vyrazit na svou první pouť.

Tento kurz jsem sestavil podle svého 4 roky starého já.

Představil jsem si sám sebe v době, kdy jsem se rozhodl vyrazit na své první Camino.

Měl jsem spoustu otázek v hlavě, na které jsem ale neznal odpovědi a tvrdě jsem se je učil na své první cestě. V kurzu jsem odpovědi na tyto otázky dal dohromady na základě svých vlastních zkušeností.

Často slýchám, že není možné ujít 800km pěšky. Ukážu vám, že to možné je:)

Na konci Camina z vás bude nový člověk. S novým pohledem na svět, s novými krásnými zážitky a hlavně s novými přáteli. Budete se na svět dívat novýma očima.

Na internetu naleznete spoustu článků, které vám poradí, jenže já osobně jsem s nimi dost narazil.

Ukážu vám klíčové věci, které není dobré podcenit a o kterých se v těchto článcích většinou nehovoří. 

Ukážu vám krok za krokem, jak absolvovat Camino, tak abyste si nemuseli shánět informace na internetu a na nic nezapomněli.

Pokud chcete vyrazit na své první Camino s jistotou a bez obav, vstupte do mého kurzu a já vás na vše důležité připravím.

Klikněte na tlačítko, vstupte do kurzu a já vás provedu Caminem od začátku dokonce, aniž byste si někde jinde potřebovali zjišťovat něco dalšího.

Dostanete vše na jednom místě. Těším se na vás.

Mohlo by se vám také líbit

Leave a Comment