Home Moje cesty [ZKUŠENOST] Svatojakubská cesta a pouť: Camino Inglés

[ZKUŠENOST] Svatojakubská cesta a pouť: Camino Inglés

od Radek
Publikováno: Aktualizováno:

Křesťanská pouť, kterou lidi napříč světem putují, aby na jejím konci pochopili svoje místo na zemi, nabízí mnoho tras, kterými se vydat. Vždy však po žlutých značkách a mušlích, kilometr za kilometrem putujete směrem k Santiagu de Compostela, kde pro mnohé cesta končí, někteří si ji však ještě protáhnou o pár desítek kilometrů dál, jak bylo původně zvykem, až na konec světa.

Lemujte Atlantský oceán

Anglická stezka je jedna z mála poutí, která má svoji minulost, jelikož byla důležitou obchodní cestou. Poutníci, kteří připluli ze severní Evropy skrze ni cestovali na jih. Její výchozí body jsou dva, přístavní města A Coruna a Ferrol. Z Ferrolu (120 kilometrů) si hned od začátku užijete výhled na pobřeží, které omývá oceán a procházet budete městama jako jsou Pontedeume a Betanzos, následně přejdete do vnitrozemí přes Galicii. Pokud svoji trasu začnete v A Coruna (75 kilometrů), nebudete mít nárok na diplom, ten získáte jen za projití trasy delší než 100kilometrů, což byste v tomto případě nesplnili. Cesta vám však nebude trvat déle než týden. Proto pokud nemáte tolik času, je to ideální varianta. A věřte, že během týdne zde, prožijete více, než za rok doma.

Jedna z nejkrásnějších a nejkratších poutních cest má jednotlivé etapy rozděleny po 20 kilometrových úsecích, což není tak náročné, jako jiné trasy, kde musíte za den ujít i přes 30 kilometrů. Je ideální hlavně pro lidi, kteří nemají takové časové dotace nebo absolvují jednu z prvních delších cest v životě. Ve Ferrolu není letiště, proto nejjednodušší cesta bude letět do A Coruna a pak autobusem do Ferrolu.

Každé roční období má své přednosti

Vyrazit můžete jak v letních, tak zimní měsících. Každý z poutníků preferuje něco jiného. Každé období má své výhody a nevýhody, záleží hodně také na tom, co od cesty očekáváte. Nejčastěji se však doporučují jarní a podzimní měsíce, abyste se vyhnuli nesnesitelným vedrům i krutější zimě. Cesta je dobře značená, přesto se vždy vyplatí, mít v kapse nabitý mobil, jako pojistku, která vám v případě potřeby ukáže směr.

Ubytování

Tato trasa získává na oblibě a každý rok ji tak navštěvuje více a více poutníků, přesto není tak komerční jako třeba Francouzská cesta. Přespávání nabízejí poutníkům alburgue, které fungují na principu nízkonákladových ubytoven, kde zůstanete jednu noc a jdete dál. K dispozici je vám i sprcha a kuchyňka, někteří však nemají tenhle styl ubytování rádi. V tom případě zde alespoň můžete sehnat razítko do kredenciálu, což je vaše knížka, která dokazuje, jakou trasu jste ušli. Další razítka můžete získat ve vybraných kostelech nebo restauracích. Za to pak můžete na konci své cesty získat diplom. Ale zpět k ubytování, v letních měsících můžete zkusit spaní pod širákem. Ubytovat se ale můžete i více na úrovni přes Airbnb.com nebo využít pohostinnosti v některém z penzionů či hotelů, nebudete mít však takové možnosti seznámení se s mnoha dalšími poutníky, kteří mají často velmi zajímavé příběhy a životní osudy.

Zásilkovna

Na téhle trase jsou dvě společnosti, které nabízí, že vám přepraví zavazadlo z jedné ubytovny na další, to znamená, že pokud se nechcete tahat se svým batohem, ale postačí vám jen menší batůžek na cestu, můžete si nechat zbytek vždy přepravit. To je nesporná výhoda oproti jiným cestám, které tenhle luxus nenabízí. Neumíte si představit, jak moc dělá několik kilogramů zátěže navíc, ještě když nejsou potřeba. Bez velké zátěže se jde samozřejmě o poznání lépe. Proto zvažte, zda se to nevyplatí, si alespoň částečně zpříjemnit cestu.

Nebojte se poznávat

Lidi doslova z celého světa se každoročně sjíždí, aby absolvovali tuhle pouť. Není ani výjimkou, že přátelství, která vzniknou na Caminu, vydrží po zbytek života. Lidi různých zájmů, věku, pohlaví, i profesí jsou tu pro vás, a vy se tak můžete obohatit i jinak, než jste si předsevzali. Zpříjemníte si část své cesty a třeba vám pomůžou najít odpovědi na otázky, které jste si ani původně nepokládali. Nezaměnitelnou atmosféru celé téhle cesty tvoří právě lidé, kteří spolu na chvíli sdílejí své životy. A kteří mohou mít nový pohled na věc, jelikož se všichni potýkají s více či méně podobnými problémy.

Kurz o putování do Santiaga de Compostela

V kurzu dostanete odpověď na všechny důležité otázky ohledně Camina, abyste byli schopni vyrazit na svou první pouť.

Tento kurz jsem sestavil podle svého 4 roky starého já.

Představil jsem si sám sebe v době, kdy jsem se rozhodl vyrazit na své první Camino.

Měl jsem spoustu otázek v hlavě, na které jsem ale neznal odpovědi a tvrdě jsem se je učil na své první cestě. V kurzu jsem odpovědi na tyto otázky dal dohromady na základě svých vlastních zkušeností.

Často slýchám, že není možné ujít 800km pěšky. Ukážu vám, že to možné je:)

Na konci Camina z vás bude nový člověk. S novým pohledem na svět, s novými krásnými zážitky a hlavně s novými přáteli. Budete se na svět dívat novýma očima.

Na internetu naleznete spoustu článků, které vám poradí, jenže já osobně jsem s nimi dost narazil.

Ukážu vám klíčové věci, které není dobré podcenit a o kterých se v těchto článcích většinou nehovoří. 

Ukážu vám krok za krokem, jak absolvovat Camino, tak abyste si nemuseli shánět informace na internetu a na nic nezapomněli.

Pokud chcete vyrazit na své první Camino s jistotou a bez obav, vstupte do mého kurzu a já vás na vše důležité připravím.

Klikněte na tlačítko, vstupte do kurzu a já vás provedu Caminem od začátku dokonce, aniž byste si někde jinde potřebovali zjišťovat něco dalšího.

Dostanete vše na jednom místě. Těším se na vás.

Mohlo by se vám také líbit

Leave a Comment